Sala lekcyjna na szóstkę. Powoli zbliża się koniec wakacji, a wraz z nim konieczność zorganizowania praktycznej przestrzeni do wytężonej pracy przez kolejne dziesięć miesięcy. Stąd pytanie, jak zaaranżować miejsce do nauki przyjazne uczniom?
ANALIZA POTRZEB
Powszechnie wiadome jest, że wyposażenie sali dla najmłodszych i wchodzących w nastoletnie życie uczniów będzie się nieco różnić. Dlatego przed zaprojektowaniem funkcjonalnej sali lekcyjnej konieczna jest analiza potrzeb uczniów i nauczyciela prowadzącego zajęcia.
PO PIERWSZE, MIEJSCE DO PRZECHOWYWANIA
Sala lekcyjna przeznaczona dla młodszych dzieci to zatrzęsienie artykułów plastycznych, dlatego konieczne jest wyposażenie jej w ładowne regały i zabudowę. Niezbędne okazuje się także miejsce do przechowywania butów, okrycia wierzchniego i stroju do gimnastyki. Najczęściej garderobiana przestrzeń jest wyizolowana z auli. Aby opanować często goszczący tam nieporządek, warto zakupić wygodne ławki, pojemne regały oraz wieszaki – to dodatkowe wyposażenie zadba o komfort uczniów oraz lepszą organizację.
Nieco starsze dzieci lub nastolatkowie podczas pobytu w szkole głównie się uczą, dlatego nie potrzebują przestrzeni do zabawy między zajęciami. Z tego powodu warto umieścić pojemne szafy, które pomieszczą wszystkie pomoce dydaktyczne: odczynniki chemiczne, mapy, globusy czy mikroskopy. Na tym etapie edukacji często są przeprowadzane doświadczenia chemiczne, dlatego ważne jest, aby gablota z odczynnikami była odpowiednio zabezpieczona i dostęp do niej miał tylko nauczyciel. Warto wyposażyć salę w meble dla szkół zaopatrzone we wpuszczane zamki, chroniące przed dostępem niepowołanych osób.
IDEALNA PRZESTRZEŃ DO NAUKI
Odpowiednia sala lekcyjna musi spełniać wymagania między innymi z zakresu słyszalności dźwięków z zewnątrz czy dostępu do światła słonecznego. Aby nauka przebiegała w efektywny sposób, należy zadbać o przyjazne otoczenie. Sąsiedztwo krzewów i drzew pozytywnie wpływa na samopoczucie. Już samo zerknięcie na zielone rośliny uspokaja oraz jest szansą na odprężenie znużonych czytaniem oczu.
Ważna jest także kolorystyka wprowadzona w sali. Pozbawione dekoracji białe ściany mogą nieco zdemotywować uczniów do nauki. Dlatego warto, aby unikać w sali lekcyjnej neutralnych barw bez wyrazu – nie można także przesadzić w drugą stronę i postawić na jaskrawe odcienie. Dobrym wyborem będą jasne kolory subtelnie urozmaicone o plansze naukowe.
Dla auli przystosowanej typowo pod wykłady i pracę grupową najlepszym rozwiązaniem będą pojedyncze stoliki z lekkiego, ale wytrzymałego tworzywa, które można łatwo połączyć w duży i praktyczny blat, przy którym zmieszczą się wszyscy członkowie zespołu.
W sali dla najmłodszych uczniów nie może zabraknąć kolorowych, ale funkcjonalnych mebli: wieloosobowych stolików, wygodnych krzesełek oraz pojemnych szafek na przybory. Przemyślany wybór mebli i ich praktyczne zagospodarowanie pozwolą na sprawne korzystanie z materiałów dydaktycznych.
Przy organizacji przestrzeni zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między meblami, aby ruch odbywał się płynnie, a użytkownicy nie byli narażeni na obicia.
MEBLE LUBIN – NAJLEPSZY WYBÓR MEBLI NA WYMIAR
Przez wiele lat naszej działalności mieliśmy przyjemność pracować nad licznymi realizacjami mebli na wymiar.
Oferujemy:
– meble kuchenne na wymiar
– meble biurowe
– zabudowę garderobianą
– meble dla szkół i przedszkoli
Aby skonsultować się z nami oraz uzyskać szczegółową ofertę, zapraszamy do kontaktu.