meble klasyczne i nowoczesne

Klasyka kontra nowoczesność. Jakie meble wybrać?



Podczas urządzania domu lub mieszkania, najważniejszy jest oczywiście dobór mebli. To one decydują o tym, czy wnętrze jest przytulne, czy raczej chłodne. Meble są także wizytówką gospodarzy, ponieważ wyrażają ich gust oraz stosunek do jakości. Nie można jednak zapomnieć, że przede wszystkim liczy się ich praktyczne zastosowanie. Oferowane dziś meblościanki, stoliki czy szafy reprezentują różnorodne style, dlatego ich wybór nie jest łatwy. Z tego artykułu dowiesz się, czym się różnią dwa najpopularniejsze nurty – tradycyjny i nowoczesny.

Meble nowoczesne:
Ich główną cechą jest prostota. Wnętrze powinno być przejrzyste i przestrzenne, ale zarazem ciekawe. Rezygnuje się ze zbędnych dekoracji na rzecz figur geometrycznych oraz linii prostych. Istotny jest dobór materiałów wykończeniowych oraz kolorów. Za podstawową paletę uchodzi biel, szarość, beż i czarny. Możliwe jest uzupełnienie detali bardziej wyrazistymi kolorami, które nadadzą aranżacji charakteru i zażegnają monotonię. Częstym rozwiązaniem jest połączenie niebieskich akcentów, jednak ciekawym pomysłem są też elementy złota i miedzi, nadające nowoczesnemu wnętrzu ekskluzywności. Ponieważ styl ten związany jest z minimalizmem, odchodzi się od masywnych meblościanek, które zastępują meble systemowe. Oznacza to rozmieszczenie pojedynczych, ale starannie dopasowanych elementów wystroju. Urządzając nowoczesne wnętrze należy starannie dobrać materiały, gdyż to one stanowią główny element dekoracyjny. Futurystyczną formę nadają wnętrzu intrygujące połączenia różnorodnych materiałów i struktur. Obok naturalnego drewna wykorzystuje się także inne tworzywa. Modne są połączenia z wykorzystaniem metalu, szkła, plastiku a nawet granitu czy marmuru. Popularne są chromowane lub niklowane struktury metalowe, czy stal nierdzewna. W meblach wypoczynkowych stosuje się najczęściej rozwiązania jednolite kolorystycznie, bez zdobień czy pikowań. Najważniejsze jest to, aby wystrój tworzył stonowaną całość, dzięki której wnętrze nabiera harmonijnego i spokojnego charakteru.

Meble tradycyjne:
Klasyczne meble są synonimem elegancji, choć błędnie kojarzonej z przepychem. Wnętrza klasyczne uchodzą za wiecznie modne i ponadczasowe, ponieważ łączą w sobie luksus i komfort. Do aranżacji wykorzystuje się materiały wysokiej jakości. Meble wykonywane są najczęściej z naturalnych materiałów wykończeniowych, które wpływają nie tylko na cenę, ale przede wszystkim ich jakość i długowieczność. Ze względu na wytrzymałość głównym surowcem, z którego tworzy się meble tradycyjne, jest lite drewno. Wykonywane są tak, aby podkreślić naturalne piękno materiału, z którego powstały. Rzadko maluje się je kolorowymi farbami, a wyjątek stanowi tu kolor bieli. Meble klasyczne posiadają niewiele elementów zrobionych ze szkła czy metalu. Same w sobie są masywne, posiadają zaokrąglenia kształty i delikatne dekoracje. Króluje w nich symetria i wyważone proporcje. W takim wnętrzu najlepiej sprawdzają się ciemne lub jasne barwy, bez jaskrawych elementów. Doskonałym uzupełnieniem aranżacji są tapicerowane komplety wypoczynkowe, które idealnie sprawdzą się w wariancie skórzanym. Znaczącym dodatkiem są dekoracje, gdyż to właśnie one nadają całości patosu. Warto zdecydować się na ozdoby takie jak kryształy lub tekstylia, a także elementy złota i mosiądzu. Tradycyjne meble nadają wnętrzu poczucie łagodności i przytulności, co odróżnia go od surowego stylu nowoczesnego.
Styl, w którym zostanie urządzone mieszkanie jest wyznacznikiem atmosfery, która będzie w nim panowała. Wybór jest bardzo ważny i warto podjąć decyzję jeszcze przed rozpoczęciem remontu, aby starannie dobrać wszelkie elementy. Oba przedstawione nurty mają swoje wady i atuty, a decyzja zależy od preferencji domowników i przyszłego wykorzystania mebli. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zdecydować, który z tych wariantów jest lepszy dla Ciebie.

Nowoczesne maszyny CNC

Przeczytaj więcej