jadalnia w domu jednorodzinnym. meble lubin są w kolorystyce bieli i jasnego drewna. na środku jadalni stoi stół z krzesłami w tle widać kuchnie i kanapę w salonie

Jak zaaranżować praktyczną jadalnię? Meble Lubin

Jadalnia to szczególne miejsce – na co dzień spożywamy w niej posiłki, a od święta organizujemy ją jako miejsce spotkań. Aby była gustowna i praktyczna, należy ją odpowiednio wyposażyć. Jakie meble do jadalni wybrać?

STÓŁ DO JADALNI

To podstawowy mebel w jadalni. Jego rozmiar zależy od wielkości pomieszczenia i liczby osób, które będą przy nim siedzieć. Jeśli w naszym domu często odbywają się spotkania w szerszym gronie, warto postawić na większy stół, dla minimum sześciu osób – może to być mebel standardowy lub rozkładany (polecany do małych pomieszczeń). 

Ważny jest także kształt stołu. Prostokątny pasuje do większości pomieszczeń – może być ustawiony centralnie lub tuż przy ścianie. Owalny stół sprawia, że zasiadające przy nim osoby mają tak samo ważne i komfortowe miejsce. Dodatkowo jest bezpieczny dla dzieci – nie jest zakończony ostrymi krawędziami, przez co ryzyko uderzenia i zranienia jest zminimalizowane. Ten rodzaj mebla ma jednak pewną wadę – by go dobrze zaaranżować, musimy dysponować znaczną przestrzenią.

KRZESŁA DO JADALNI 

Kupując meble do jadalni, należy pamiętać, że miejsce ich przeznaczenia stanowi pewne wyzwanie. W jadalni łatwo o trudne do usunięcia zabrudzenia dlatego meble tapicerowane nie są najlepszym wyborem – wyczyszczenie takich mebli w domowych warunkach jest skomplikowane (wymaga odpowiedniej techniki i chemikaliów) i konieczne może się okazać oddanie krzeseł do specjalistycznej pralni. 

Dobrze wybrać krzesła obite łatwymi wyczyszczeniu materiałami, np. mikrofazą. 

JAKIE JESZCZE MEBLE PASUJĄ DO JADALNI W LUBINIE? PRODUCENT MEBLI RADZI

Jadalnię możemy urozmaicić o dodatkowe, komfortowe meble – o ile pomieszczenie jest odpowiednie duże – gdzie przechowamy zastawę stołową i wyeksponujemy wartościowe przedmioty. Najlepszym wyborem jest wysoka witryna lub komoda z efektownymi przeszkleniami – możemy sięgnąć po jeden z gotowych zestawów mebli (gdy zależy nam na stuprocentowej spójności między meblami) lub skomponować własny pakiet (jeśli chcemy stworzyć iście eklektyczne wnętrze) u producenta mebli wysokiej jakości na wymiar.